Na rynku nowoczesnych samochodów występuje wiele różnych hybrydowych systemów napędowych, których zadaniem jest przede wszystkim zmniejszenie zużycia paliwa i „emisyjności” pojazdu. Właściwie najprostszym z nich wszystkich rozwiązaniem jest tzw. system „mild hybrid”, cieszący się coraz większą popularnością ze względu na łatwość przeróbki tradycyjnego, spalinowego modelu i niskie jej koszty.
Na czym polega to rozwiązanie, jakie są jego plusy i minusy i czy opłaca się wybierać samochód z takim systemem? Na te pytania postaram się odpowiedzieć niniejszym tekstem.
Zasada działania samochodów mild hybrid
„Mild hybrid’, czyli tzw. „miękka hybryda”, jest oparta na systemie składającym się z dwóch podstawowych elementów – dodatkowego, większego akumulatora oraz elementu elektrycznego zastępującego tradycyjny alternator – mogącego zarówno ładować baterie, jak i pełnić rolę silnika elektrycznego.
Zasada działania przypomina nieco system „KERS”, wykorzystywany w Formule 1 – podczas spokojnej jazdy element elektryczny pracuje jak alternator, magazynując dodatkową energię, a w momentach większego obciążenia jednostki napędowej „zmienia się” w silnik elektryczny, wspomagając ją. Takie rozwiązanie dodaje ok. 5-10 KM mocy maksymalnej i ok. 25-30 Nm momentu obrotowego w stosunku do wartości uzyskiwanych przez tradycyjny napęd oraz pozwala obniżyć zużycie paliwa nawet o kilka procent.
System „miękkiej hybrydy” nie podnosi znacząco ceny nowego samochodu – co najwyżej o kilka tysięcy złotych, jednak jego zastosowanie w wielu przypadkach dla zwykłego użytkownika jest niemal nieodczuwalne.
Oszczędności na paliwie są niewielkie, a wzrost osiągów można równie dobrze uzyskać dopłacając po prostu do mocniejszego silnika – jednak jeśli komuś zależy na jak najniższym zużyciu paliwa, a nie chce wydawać znacznie wyższej kwoty na np. hybrydę typu „plug-in” czy po prostu lubi jeździć z manualną skrzynią biegów („mild hybrid” można z nią bez problemów sparować, podczas gdy klasyczne hybrydy w rodzaju np. Toyoty Prius to wyłącznie „automaty”), jak najbardziej może się skusić na takie rozwiązanie.